środa, 30 września 2009

Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie...Zosia ma bliską koleżankę – Elę. Dziewczynki bardzo się przyjaźnią. Często odwiedzają się, a każdą wolną chwilę spędzają razem.
Pewnego dnia mama Zosi zachorowała. Ela zajęła się koleżanką i zaprosiła ją do swojego domu. Razem ze swoją rodziną otoczyła ją opieką. Zaproponowała jej wspólne posiłki i pomoc w nauce. Dziewczynki razem odwiedzały mamę Zosi, która trafiła do szpitala. Mimo tego, że była ona bardzo chora - Zosia dzielnie znosiła tę trudną sytuację. Nie była bowiem sama, mogła liczyć na swoją koleżankę Elę.
Po pewnym czasie mama dziewczynki wyzdrowiała i wróciła do domu. Oj, trzeba było widzieć olbrzymią radość wymalowaną na twarzy Zosi – i to nie byle jaką radość, bo podwójną! Nie dość, że znów miała przy sobie mamę, to jeszcze przekonała się jak dużo znaczy prawdziwa przyjaźń.

oprac. Iga Kwaśniak

Dzień otwartych drzwi szkoły

W sobotę - 19 września bieżącego roku miał miejsce Dzień otwartych drzwi szkoły. Zgodnie z programem odbyło się przedstawienie pt. „Dwie Dorotki”. Swoje aktorskie zdolności zaprezentowali m.in. Sonia Maroszek (zła Dorotka), Magdalena Adamska (dobra Dorotka), Kamil Owczarz (książę), Angelika Szlósarczyk (macocha) i inni uczniowie. Przedstawienie urozmaicił taniec śnieżynek, a także taniec skrzatów i występ chóru szkolnego.

Po występie odbył się krótki pokaz slajdów dotyczący działalności harcerzy. Później część osób udała się na kiermasz mundurków, inni natomiast spacerując szkolnym korytarzem mogli trafić na stoisko z pracami wykonanymi z decoupge i orgiami, na ciekawe warsztaty origami prowadzone przez panią Agnieszkę Gutkę lub kiermasz nowych i używanych książek. Warto też wspomnieć o loterii fantowej, która kusiła świetnymi nagrodami i bufecie oferującym zapiekanki, frytki i trochę słodkości. Podczas Dni otwartych zakupić można było także foldery szkoły i obejrzeć kroniki szkolne - te sprzed wielu lat i tę najnowszą.

Każdy kto zapragnął spróbować swoich sił w różnych konkurencjach, mógł wziąć udział w grach i zabawach prowadzonych przez harcerzy. Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem była dyskoteka prowadzona przez animatorów. Myślę, że ten dzień zaliczyć należy do udanych i godnych zapamiętania.

oprac. Magdalena Adamska

Natura w praktyceDnia 9 września 2009r. klasy szóste wyjechały do Ustronia, by realizować projekt „Natura w praktyce - edukacja młodzieży w terenie”. O godzinie ósmej rano pod szkołę przyjechał autobus, którym po niecałej godzinie dojechaliśmy do Regionalnego Leśnego Ośrodka Edukacji Turystycznej „Leśnik”. Mieliśmy szczęście, ponieważ oprowadzał nas ten sam pan, który był z nami na wcześniejszej wycieczce. Najpierw chodziliśmy różnymi dróżkami, a potem weszliśmy do lasu.
W lesie przypominaliśmy sobie rodzaje roślin, drzew i gatunki zwierząt oraz oglądaliśmy kapliczkę, z którą związana jest pewna, bardzo ciekawa legenda. Następnie mieliśmy ognisko. W sumie przeszliśmy około 2 km, choć wszystkim wydawało się, że ponad 100 km... Mimo to cała klasa była zadowolona z wycieczki, a szczególnie z ogniska.

oprac. Julia Markiel

>> Album ze zdjęciami! <<

poniedziałek, 28 września 2009

Ciekawostki #1


KATEDRA NOTRE DAME
Tę najpiękniejszą europejską, gotycką katedrę zbudowano na wyspie Île de la Cité w latach 1163-1330. Jest to budowla pięcionawowa, z krótką nawą wieżową, dość długim prezbiterium i podwójnym obejściem na półkolu. W najwyższej części łuku znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej Tronującej z Dzieciątkiem- stąd nazwa katedry (Notre Dame po francusku znaczy „Nasza Pani”).

oprac. Iza Zemanek
BERSERK
Berserkowie budzili postrach jako odporni na ból i nieznający strachu wojownicy nordyccy. Atak uzbrojonych,toczących pianę z ust szaleńców nie zważających na zadawane ciosy był przerażający! Ich pojawienie się na polu bitwy przesądzało najczęściej o wygranej Wikingów.Bitewny szał berserków przypisywany był nadnaturalnym mocom. Dziś uważa się,że był wynikiem zażywania odurzających wywarów z ziół i jagód.

oprac. Darek Ochman

Wywiad z księdzem Cezarym Dulką


KiW- Skąd ksiądz pochodzi?
ks. - Pochodzę z Krzeszowic.
KiW- Czym wyróżnia się ta miejscowość?
ks. - Krzeszowice to dawne uzdrowisko. Jest tam naprawdę pięknie.
KiW- A co ksiądz sądzi o Bestwinie?
ks. - Tutaj także jest pięknie! Nasza parafia jest naprawdę ładna ...i będzie jeszcze ładniejsza!
KiW- Kim chciał zostać ksiądz w dzieciństwie?
ks. - Już od dziecka pragnąłem zostać księdzem.
KiW- Jakie były ulubione przedmioty księdza w szkole?
ks. - Lubiłem historię i język polski.
KiW- A czym się ksiądz interesuje?
ks. - Interesuję się architekturą i muzyką.
KiW- Kiedy się ksiądz urodził?
ks. - Urodziłem się 7 lipca 1965 roku.
KiW- Jak długo był ksiądz ministrantem i od ilu lat pełni posługę kapłańską?
ks. - Ministrantem byłem przez 12 lat, a księdzem jestem od 19.
KiW- Czym zajmuje się ksiądz obecnie?
ks. - Staram się dokończyć sprawy związane z organami kościelnymi, tak aby zdołały zagrać jeszcze w tym roku, na Boże Narodzenie.
KiW- A jakie ksiądz ma plany w stosunku do ministrantów i lektorów?
ks. - Chciałbym nauczyć ich miłości do liturgii.
KiW- Dziękujemy za wywiad!Wywiad przeprowadzili:
Kamil Owczarz
Wojtek Zarzyka

Wywiad z harcerkąZeszłoroczny wywiad z Agnieszką Chłopczyk przeprowadzony przez Wiktorię Stanclik i Julię Markiel - na dobry początek. Kolejne wywiady z ciekawymi osobami w formie tekstowej i video - już wkrótce.

Elo, tu Asia!

Nazywam się Asia. Lubię zwierzęta i bardzo lubię pływać.

Jestem Juuuuuuuulia:D

Cześć jestem Julia. Tak jak pozostali uczniowie uczestniczę w kółku dziennikarskim. Lubię się śmiać, lubię zwierzaki, a szczególnie moją rybkę. Moją ulubioną potrawą jest spaghetti, a ulubionym kolorem jest fiolet.

To ja Sebastian!

Nazywam się Sebastian Stancilk. Mam 12 lat. Lubię grać na komputerze. Jestem ministrantem.

Cześć!

Witam, nazywam się Patrycja i mam 12 lat. Chodzę do 6 klasy. Moim ulubionym przedmiotem jest j.polski. Interesuję się zwierzętami i fotografią. Bardzo lubię czytać książki fantastyczne.

Siema, to ja - Wojtek!

Lubię grać na komputerze i w piłkę nożną. W wolnym czasie gram w ping ponga.

Cześć jestem Magda!

Nazywam się Magda Adamska. Mam 11 lat, jestem szalona, ale też miła.
Lubię tańczyć i śpiewać.Uczęszczam do zespołu tanecznego w MDK w Czechowicach Dziedzicach.
Jestem zodiakalną panną:-]