poniedziałek, 4 stycznia 2010

Grudniowa okładka naszej gazetki :)

Książka miesiąca: "ERAGON"


Czytając „Eragona” przenosim się w świat czarów, magii
i oczywiście... smoków! „Eragon” to fantastyczno-przygodowa opowieść o nastoletnim chłopcu, który pewnego dnia znajduje jajo smoka. Po kilku miesiącach bohater dowiaduje się, że jest Smoczym Jeźdźcem.
Po utracie swojego wujka Eragon musi uciekać przed potwornymi Ra'zacami, którzy za wszelką cenę próbują oddać go w ręce złego króla Galbatroixa. W podróży towarzyszą mu: smoczyca Saphira i Brom. Razem przeżywają mnóstwo wspaniałych i zarazem dramatycznych przygód.
Uważam, że piętnastoletni Ch. Paolini – autor książki, ma naprawdę wspaniałą wyobraźnię. Polecam tę powieść na długie zimowe wieczory.


I niech wasze miecze pozostaną ostre!
Angelika Szlósarczyk

Świąteczne tradycje

W Polsce na Wigilię, zgodnie z tradycją, przygotowuje się 12 potraw. Niektóre z nich to: żurek, barszcz z uszkami, karp, kompot
z suszu, kluski z makiem, itp.
Na początku wieczerzy jedna osoba z rodziny czyta fragment Pisma Świętego. Wszyscy zebrani przy odświętnie nakrytym stole dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia.
Oprócz miejsc przygotowanych dla zaproszonych gości jest jedno puste miejsce, zostawione dla niezapowiedzianego gościa. Pod obrus daje się pieniądze lub siano.
Po kolacji otwierane zostają prezenty, znajdujące się pod pięknie przyozdobioną choinką.

Polskie świąteczne tradycje spisała
Magdalena Adamska