wtorek, 14 grudnia 2010

Szkoła z klasą 2.0

"Szkoła z klasą 2.0" to program mający na celu wypracowanie zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach. Biorą w nim udział 4 grupy uczniów z naszej podstawówki. Każda z nich miała za zadanie stworzyć w tym miesiącu własny Szkolny Kodeks 2.0 zawierający zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas pracy z komputerem i innymi urządzeniami.

Poniżej prezentujemy przykładowe Kodeksy 2.0:

1 projekt:2 projekt:3 projekt:4 projekt:Uczniu! Wybierz Kodeks 2.0, który jest Twoim zdaniem najlepszy! Aby zagłosować zaznacz wybrany przez siebie projekt (1,2,3 lub 4) i kliknij "zagłosuj" po prawej stronie, u góry! Dziękujemy za każdy oddany głos!

Życzenia świąteczne

WYWIAD Z PANIĄ BARBARĄ SABUDĄ-PIETRASIK – nauczycielką języka angielskiego

- Jak długo uczy Pani w naszej szkole?
- To już dziesiąty rok mojej pracy w tej szkole.
- Czy to ciężka praca?
- Czasami tak.
- Jak współpracuje się Pani z naszym samorządem szkolnym? Czy uczniowie mają dużo ciekawych pomysłów?
- Z tą współpracą bywa różnie. Pomysłów jest dużo, czasem tylko brakuje konsekwencji w działaniu i nie wszystkie udaje się zrealizować.
- Uczniowie często popełniają różne gafy. Czy zdarzyło się Pani kiedyś w szkole coś bardzo zabawnego? Proszę nam o tym opowiedzieć.
- Tak na szybko nie przychodzi mi nic do głowy. Chociaż nie tak dawno na moje zajęcia wbiegł uczeń w samych skarpetkach – tak bardzo zależało mu żeby się nie spóźnić, że nie zdążył założyć butów :-)
- Czy nauka języka angielskiego jest konieczna w dzisiejszych czasach?
- Nauka języków obcych jest koniecznością, a język angielski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie.
- Czy była Pani kiedyś w Anglii?
- Nie, chociaż bardziej niż Anglię chciałabym odwiedzić Stany Zjednoczone.
- Jakie jest Pani największe marzenie?
- To tajemnica!
- ...i tak życzymy Pani, żeby się spełniło. Dziękujemy za wywiad!

TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE

Dla wielu z nas Święta Bożego Narodzenia i Wigilia to są dwa dni, na które czeka się z niecierpliwością, są bowiem bardzo uroczyście obchodzone. Dzieci wyczekują choinki i pierwszej gwiazdy na niebie, a gdy ta zabłyśnie - wszyscy zasiadają do wigilijnego stołu, aby spożyć wspólnie posiłek. Przed spożyciem potraw wigilijnych wszyscy składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem. Jest on symbolem Eucharystii i pojednania.

Wigilia jest szczególnym dniem, w którym według słów piosenki „gasną wszystkie spory” , a biały opłatek gromadzi nas przy wspólnym stole. Po kolacji w wielu domach śpiewa się kolędy, a o północy we wszystkich kościołach odprawiane jest nabożeństwo zwane pasterką. Uczęszczanie każdego roku na to pierwsze nabożeństwo bożonarodzeniowe także należy do tradycji.

Z tym szczególnym świętem nierozerwalnie związane są także różne zwyczaje wigilijne. Jednym z nich są dania wigilijne, a właściwie ich ilość i sposób przyrządzenia. Wśród specjalnych postnych smakołyków znajdują się : ryby w galarecie, barszcz, zupa grzybowa, pierogi z kapusta i grzybami oraz kapusta z grochem.Wedle nowszej tradycji dań ma być 12, natomiast staropolski obyczaj głosił, że ma to być liczba nieparzysta. Do zwyczajów bożonarodzeniowych należy także strojenie domów, choinki, oraz stołu świątecznego. Ozdoby świąteczne dodają uroku i rozświetlają nasze domy zimową porą. Należą do nich stroiki, dzwonki, światełka, lampiony i bombki choinkowe. Pod choinką umieszczamy prezenty. Jeśli chodzi o obdarowywanie się, to różnie to bywa, w jednych domach jest taki zwyczaj, w innych nie. Niektórzy wolą odciąć się od zakupowego szaleństwa i kupują prezenty tylko raz - na świętego Mikołaja.

CIEKAWOSTKI SPORTOWE


Czy wiesz, że posłaniec, który zapoczątkował bieg maratoński w ogóle nie istniał?
Legenda o posłańcu Filippidesie, który miał przebiec drogę z Maratonu do Aten
z nowiną zwycięstwa i dać początek nowej dyscyplinie olimpijskiej – biegowi maratońskiemu, jest nieprawdziwa. Brakuje jej wyraźnie podbudowy historycznej –
i co do tego - historyce są dość zgodni.

Czy wiesz skąd się wzięły koła na fladze olimpijskiej?
Na fladze olimpijskiej widnieje pięć splecionych kół w kolorach symbolizujących przyjaźń mieszkańców i sportowców pięciu kontynentów. Zdobią flagę Igrzysk Olimpijskich od 1912 r. ale motyw ten znany jest ze starożytności.

Czy wiesz, że USA jest mistrzem olimpijskim w rugby od 90 lat?
Ostatni raz rugby pojawiło się na igrzyskach olimpijskich w 1924 roku, wtedy złoty medal powędrował do Stanów Zjednoczonych. Gdy usunięto rugby z listy dyscyplin olimpijskich, USA pozostało do dziś niepokonanym i jedynym złotym medalistą igrzysk olimpijskich.

Czy wiesz dlaczego na olimpiadzie nie ma wyścigów samochodowych?
Każdy sport, który pojawi się na igrzyskach olimpijskich musi opierać się na sile ludzkich mięśni - taki jest wymóg MKOL.

Czy wiesz, że najdłuższa trasa rowerowa Europy ma 8186 km?
Fani rowerowych wycieczek powinni zmierzyć się z siecią szlaków rowerowych EuroVelo. Najdłuższym odcinkiem z dwunastu jest trasa pierwsza biegnąca od Wybrzeża Północnego do Serges w Hiszpanii. Cała trasa liczy ponad 8 tys. km.

Czy wiesz gdzie odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska olimpijskie?

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 r. Program imprezy sportowej był dość ubogi, bo składał się tylko z 7 konkurencji. Inna nazwę miał wtedy biathlon - był to wtedy patrol wojskowy.

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE


Wróżby z kartkami
Potrzebne : długopis, kartka, poduszka.
Wieczorem piszemy na karteczkach imiona chłopców. Wkładamy je pod poduszkę. Rano losujemy – takie imię będzie nosił przyszły mąż.

Wróżby z wodą i orzechami
Potrzebne: łupiny orzecha włoskiego, małe świeczki, miska z wodą.
2 świeczki zapalamy i wstawiamy do połówek łupinek od orzechów włoskich i puszczamy je na wodę myśląc o sobie i swoim ukochanym. Jeśli łupiny podpłyną do siebie – oznacza to dozgonną miłość, jeśli się oddalą – nic dobrego z tego związku nie wyniknie.

Wróżby andrzejkowe z butami
Potrzebne : buty zdjęte z nogi :-)
Stajemy na środku pokoju i rzucamy lewy but zdjęty z nogi za siebie. Jeśli upadnie noskiem w stronę drzwi – oznacza to szybki ślub.

Wróżba z wykorzystaniem 5 talerzy
Potrzebne : 5 talerzy, cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk.
Pod talerzyki chowamy 5 przedmiotów i podnosimy wybrany talerzyk. Każdy z rekwizytów znajdujących się pod talerzykiem, ma swoje tajemnicze znaczenie:
Cukierek - życie słodkie i wesołe,
Piórko - życie lekkie i przyjemne,
Ziarenko pieprzu - życie pełne przygód,
Muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju,
Kamyk - życie pracowite i pożyteczne.

Wróżba z obierki jabłka
Potrzebne : jabłko, nożyk.
Obieramy jabłko, tak aby powstała jedna, cała obierka, następnie rzucamy ją za siebie. Kształt obierki oznacza pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony.