wtorek, 14 grudnia 2010

CIEKAWOSTKI SPORTOWE


Czy wiesz, że posłaniec, który zapoczątkował bieg maratoński w ogóle nie istniał?
Legenda o posłańcu Filippidesie, który miał przebiec drogę z Maratonu do Aten
z nowiną zwycięstwa i dać początek nowej dyscyplinie olimpijskiej – biegowi maratońskiemu, jest nieprawdziwa. Brakuje jej wyraźnie podbudowy historycznej –
i co do tego - historyce są dość zgodni.

Czy wiesz skąd się wzięły koła na fladze olimpijskiej?
Na fladze olimpijskiej widnieje pięć splecionych kół w kolorach symbolizujących przyjaźń mieszkańców i sportowców pięciu kontynentów. Zdobią flagę Igrzysk Olimpijskich od 1912 r. ale motyw ten znany jest ze starożytności.

Czy wiesz, że USA jest mistrzem olimpijskim w rugby od 90 lat?
Ostatni raz rugby pojawiło się na igrzyskach olimpijskich w 1924 roku, wtedy złoty medal powędrował do Stanów Zjednoczonych. Gdy usunięto rugby z listy dyscyplin olimpijskich, USA pozostało do dziś niepokonanym i jedynym złotym medalistą igrzysk olimpijskich.

Czy wiesz dlaczego na olimpiadzie nie ma wyścigów samochodowych?
Każdy sport, który pojawi się na igrzyskach olimpijskich musi opierać się na sile ludzkich mięśni - taki jest wymóg MKOL.

Czy wiesz, że najdłuższa trasa rowerowa Europy ma 8186 km?
Fani rowerowych wycieczek powinni zmierzyć się z siecią szlaków rowerowych EuroVelo. Najdłuższym odcinkiem z dwunastu jest trasa pierwsza biegnąca od Wybrzeża Północnego do Serges w Hiszpanii. Cała trasa liczy ponad 8 tys. km.

Czy wiesz gdzie odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska olimpijskie?

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 r. Program imprezy sportowej był dość ubogi, bo składał się tylko z 7 konkurencji. Inna nazwę miał wtedy biathlon - był to wtedy patrol wojskowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz