sobota, 18 stycznia 2014

Kulig :D


KULIG:
Jeden lub kilka zaprzęgów konnych z przyczepionymi saniami w formie orszaku. Jest to rodzaj zabawy, której często towarzyszy muzyka, śpiew oraz zabawa przy ognisku. Wieczorem częstokroć kulig jest oświetlany pochodniami. Od XVII wieku do początku wieku XX kuligi były bardzo popularną rozrywką magnaterii.

 Obecnie kuligiem jest również nazywane ciągnięcie połączonych ze sobą sanek (za pomocą sznurków, linek) przez np. traktor lub samochód. Rozrywka ta jest bardzo popularna wśród młodzieży szkolnej, choć w rzeczywistości niewiele ma wspólnego z prawdziwymi kuligami.

Kulig do wspaniały pomysł na zimową zabawę z rodziną czy przyjaciółmi:)


POLECAM: Zofia Tracz

piątek, 17 stycznia 2014

Hokej na lodzie

HOKEJ NA LODZIE to najpopularniejszy sport w północnej półkuli ziemskiej. Do każdego składu należą bramkarz i pięciu graczy w polu. Każdy z zawodników wyposażony jest w kij, łyżwy oraz odpowiednie ochraniacze zapobiegające kontuzjom. Plac gry stanowi otoczone bandami lodowisko podzielone na trzy, wyznaczone niebieskimi liniami, części zwane tercjami. 

Saneczkarstwo

Saneczkarstwo lub inaczej sport saneczkowy – jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi.Rzeźbienie z lodu

Co roku w wielu miejscach na świecie organizowane są konkursy na najładniejszą rzeźbę lodową. Między innymi odbywają się w Poznaniu. Lodowe bałwanki, choinki, mikołaje i aniołki tworzą świąteczną dekorację starego rynku.

Bitwa na śnieżki

Jest ona jedną z najstarszych zabaw. Polega na lepieniu śnieżek i rzucaniu nimi w przeciwnika. Niestety, musi być przy tym tylko parę stopni poniżej zera, ponieważ przy niższej temperaturze śnieg nie chce się lepić. Myślimy, że i w tym roku śnieg spadnie szybko i też będziemy mogli urządzić takie zawody. Życzymy miłych ferii :)