piątek, 31 maja 2013

Bezpieczne wakacje

    Wakacje to okres w, którym dzieje się tyle wspaniałych rzeczy np. wyjeżdżamy za granicę, nad morze, nad jezioro lub po prostu zostajemy w domu i korzystamy z atrakcji wokół naszego miejsca zamieszkania. Oczywiście trzeba pamiętać o bezpieczeństwie.
     Nad morzem można się kąpać, opalać czy surfować, jeśli w pobliżu nad twoją kąpielom  czuwa ratownik i gdy temperatura wody jest odpowiednia. Należy również nie skakać do niestrzeżonej wody, ponieważ mogą w niej leżeć np. kawałki szkła lub kamienie. Nad jeziorem obowiązują te same zasady.
    W górach też trzeba pamiętać zasadach bezpieczeństwa, czyli o:
- wzięciu latarki, telefonu i mapy,
- gdy postanowimy się oddalić powiadomić o tym osobę dorosłą,
- trzymać się grupy,
- ubraniu się odpowiednio do warunków atmosferycznych.
    Za granicą można również korzystać z wielu zabaw i atrakcji np. chodzić na baseny, wycieczki, uczęszczać do aquaparków i podziwiać miejscowe krajobrazy i widoki. Gdy postanowisz iść na wycieczkę lub na plażę pamiętaj o:
- posmarowaniu się kremem przeciw promieniowaniu UV,
- jeśli nie znasz tamtejszego języka weź ze sobą osobę, która go zna,
- również weź mapę i telefon,
- i najważniejsze! Słuchaj się rodziców!

  ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH   WAKACJI!
                                        

Krótki film o uczniach kl.6b, którzy weszli do szafy...czwartek, 30 maja 2013

Dzień dobrych rad

               13 czerwca - dzień dobrych rad

13 czerwca obchodzone jest święto dobrych rad. Na pewno musieliście kiedyś podjąć jakiś trudny wybór. Nie wiedzieliście co robić i na co się zdecydować. Wtedy potrzebna bardzo jest dobra rada. Musimy także znaleźć odpowiednią osobę która tej dobrej rady mogła by udzielić. Dobrych rad mogą udzielać zarówno dzieci, jak i dorośli, ty, lub twoja sąsiadka. A czy ty pomogłeś już komuś udzielając dobrej rady? 

Dobrych rad nie udziela się tylko w ten jeden szczególny dzień, można to robić codziennie. Zapamiętaj to udzielaj ich jak najwięcej. 

 

wtorek, 28 maja 2013

Anna German

Anna German urodziła się 14.02.1936 w Urgenczu . Miała pochodzenie niemiecko-holendersko-rosyjskie. Matka Anny German, Irma German-Berner z domu Martens była potomkinią holenderskich mennonitów (chrześcijańskie wyznanie protestanckie o charakterze ewangelizowanym  , których do Rosji sprowadziła caryca cesarzowa Katarzyna II. 

W 1937 r. w czasie, gdy Irma była po raz drugi w ciąży, został aresztowany w Urgenczu przez NKWD pod zarzutem szpiegostwa i rozstrzelany w 1938. Anna z matką zostały wysiedlone z Fergany. NKWD zesłało je do Kirgistanu. W 1946 r. matka Anny, jako żona Polaka, złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką, matką wyjechały do Polski. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie. W 1949 r. przeprowadziły się do Wrocławia i zamieszkały przy ulicy Trzebnickiej. 

Anna German uczęszczała do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, które ukończyła w 1955 r. W styczniu 1962 r. uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia ukończyła z wyróżnieniem.Anna  przebywała we Włoszech. Renato z wytwórni Compania pożyczył samochód od  rodziców na trasę koncertową Anny German.  Podczas podróży w kierunku Bolonii Renato walczył z sennością i zmęczeniem. Sytuację dodatkowo pogarszał fakt, że Anna zanuciła "Torna Surriento", nastrojową pieśń, którą chwilę wcześniej śpiewała na koncercie. Przed Bolonią, na wysokości miasteczka San Lazzaro, Włoch zasnął za kierownicą sportowego auta. Samochód uderzył w kamienny mur oddzielający autostradę od wzniesienia. Siła uderzenia była tak ogromna, że Anna  wyleciała z auta kilkanaście metrów dalej.

W połowie lat 70. wykryto u niej chorobę nowotworową. Jesienią 1980 r. po powrocie z koncertów w Australii nastąpił nawrót choroby zdiagnozowanej jako mięsak kości. Będąc w zaawansowanym stadium choroby komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Wykonywane utwory zapisywała na domowym magnetofonie.

Po dwóch latach przegrała walkę z ciężką chorobą. Umarła w nocy 25 sierpnia/26 sierpnia 1982 r. w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Szaserów.

Pogrzeb Anny German odbył się 30 sierpnia 1982 r. Artystka została pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie. Na jej tablicy nagrobnej widnieje napis z Psalmu 23: "Pan jest pasterzem moim".
Ludzie zawsze już o niej pamiętali - na podstawie całego jej życia, nakręcono film który pokazuje wszystkie
sceny życiorysu pani Anny- w filmie tym główną rolę zagrała Joanna Moro.
Anna German
Joanna Moro

niedziela, 26 maja 2013

Klasyczne naleśniki

Cześć! Dzisiaj przedstawię Wam przepis na klasyczne naleśniki. Potrzebujemy: 150 g mąki, 2 jajka, 250 ml mleka, szczyptę soli, wodę mineralną gazowaną i olej do smażenia. Wszystko wrzucamy do miski, a wody dodajemy tyle, by całość po zmieszaniu miała konsystencję gęstej śmietany. Ta woda gazowana to sekret, który zdradziła mi babcia, dzięki temu naleśniki są pulchniejsze. Smażymy na oleju z obu stron (przerzucanie naleśnika to moja ulubiona czynność, która nie znajduje poklasku u mojej mamy ;)). Moim zdaniem najlepiej smakują z dżemem lub konfiturą domowej roboty i serkiem homogenizowanym waniliowym. Fotografia by mojewypieki.com