niedziela, 4 marca 2012

INTERNET – relacje z lekcji bibliotecznej

Dnia 20 lutego 2012 roku wraz z paniami K.Krywult i M.Piekarską i klasą 5 a uczestniczyliśmy w wykładzie prowadzonym przez panią T. Lewczak na temat ogólnych pojęć związanych z bardzo popularnym w dzisiejszych czasach Internetem. Między innymi dowiedzieliśmy się, że:

• Internet to wiele komputerów połączonych za pomocą różnych łączy internetowych, np. telefonicznych, radiowych, itp.

• Wyszukiwarka internetowa służy do przeszukiwania Internetu w bardzo szybkim czasie, wystarczy wpisać frazę, którą chcemy wyszukać w polu wyszukiwarki.

• Poczta elektroniczna jest to internetowa skrzynka pocztowa.

• W Internecie obowiązuje netykieta, czyli zasady korzystania z Internetu.

• Forum jest to strona internetowa umożliwiająca porozumiewanie się użytkownikom Internetu.

• Czat jest to specjalny skrypt umożliwiający ekspresowe pisanie między użytkownikami.

Jakub Nawojski, kl.5b

W dniu 20 lutego 2012 uczniowie klas piątych uczestniczyli w interesującej lekcji, której tematem przewodnim był Internet. Miejsce było nietypowe, ponieważ zostaliśmy zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie. Podczas zajęć każdy z nas mógł usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę na temat zagrożeń i możliwości jakie niesie Internet. Na przykładzie kreskówek dowiedzieliśmy się jak założyć konto pocztowe, które można określać „internetowym urzędem pocztowym”. Nauczyliśmy się również wybrać odpowiedni login oraz podstawowe warunki wyboru hasła. Pogłębiliśmy wiedzę na temat wyszukiwarek internetowych i zasad ich użytkowania. Poza tym poznaliśmy portal społecznościowy - czat, który jest natychmiastową pocztą elektroniczną i umożliwia internetowe spotkanie „na żywo” oraz forum, który jest „tablicą ogłoszeń”, związaną z każdą dziedziną naszego życia. Zostaliśmy również poinformowani, że Internet to nauka, zabawa, ale również niebezpieczeństwo. Przykładem są właśnie różne portale, które umożliwiają nam kontakt z ciekawymi ludźmi i wymianę informacji, ale korzystając z nich musimy pamiętać, że często nie wiemy kto jest po drugiej stronie.

Podczas zajęć mogliśmy sprawdzić wiedzę teoretyczną w praktyce. Na przykład - każdy z uczestników otrzymał karteczki i mógł zabawić się w wyszukiwarkę. Zadanie, na pozór łatwe, polegało na wykluczeniu błędnych znaczeń. Przekonajcie się sami, szukając informacji pod hasłem „dzięcioł”. Na zakończenie otrzymaliśmy „netykietę”, która składa się z dziesięciu wskazówek i jest pouczeniem dla wszystkich korzystających z Internetu. Jej początek brzmi ”Jeśli chcesz być dobrze traktowany w sieci, bądź dobry dla innych internautów”.
Zachęcam wszystkich do lektury i przede wszystkim do przestrzegania. Poza tym Panie przekazały nam listę popularnych wyszukiwarek i przykładowych tematów, których warto poszukać w Internecie oraz pomysł na wspólną zabawę z rodzicami.

Kacper Wójtowicz, kl.5b
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz