piątek, 25 października 2013

Najważniejsze techniki malarskie

Witajcie! W tym artykule przedstawię wam różne techniki malarskie. 

Znajomość technik malarskich, jakimi posługiwali się artyści na przestrzeni wieków jest bardzo ważna przy wartościowaniu i datowaniu dzieła.

Nie zawsze posługiwano się malarstwem olejnym, jak również nie używano technik nietrwałych i przestarzałych.


TECHNIKI ZOSTAŁY PODZIELONE NA TRZY GŁÓWNE GRUPY:

Rysunek
- to nic innego niż kompozycja linii naniesionych na jakąś płaszczyznę, za pomocą jakiegoś narzędzia. Rysunek można wykonać wszystkim, co zostawi na tej płaszczyźnie ślad. Włoskie słowo disegno, którym określano rysunek, znaczy zamysł. Rysunek, oprócz tego, że istnieje samodzielnie, jest także podstawą dla obrazu malarskiego, lub innego dzieła. Jest niezastąpiony przy nakreślaniu wstępnych projektów. Najpopularniejsze narzędzia rysunkowe to: ołówek, kredki, tusz, patyk, węgiel, pędzel, piórko.


Rzeźba
- to kompozycja rzeźbiarska, w której zawsze występuje tło. Wykonana w kamieniu (kucie), drewnie (rzeźbienie), metalu (odlew) lub innym surowcu i przeznaczona do oglądania z przodu. Najczęściej występuje jako ozdoba architektoniczna.

                                                                                               

Grafika- w druku tym występują dwie płaszczyzny. Płaszczyzna drukująca znajduje się ponad płaszczyzną niedrykującą (np. tło - wybierane za pomocą odpowiednich narzędzi: rylców, dłut).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz