niedziela, 30 listopada 2014

Rymy na święta

Zima, zima coś ty najlepszego zrobiła,
Śniegu nie ma, mrozu nie ma,
Święta tuż, tuż,
A Mikołaj jedzie już!


Mikołaju, Mikołaju nasz,
Jaki nam prezent dzisiaj dasz?
Rower, sanki czy skakanki,
Dwie czytanki czy może obiecanki.


Idą, idą święta,
Niech każdy zapamięta,
Choinka, prezenty i karp
To najwyższy już czas!

sobota, 29 listopada 2014

Mikołajki


Nazwa mikołajki pojawiła się w czasach PRL, na określenie miłej tradycji obdarowywania się 6 grudnia, ale z pominięciem samego świętego. Dziś nazwa ta określa zwyczaj (obecny m.in. w wielu szkołach) wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje). Dzieci obdarowywane były jabłkami, piernikami, złoconymi orzechami czy też drewnianymi krzyżykami. Jedna z legend mówi też, o tym, że Mikołaj zaglądał wczesnym rankiem przez szyby mieszkań w poszukiwaniu czystych butów. Gdy je znalazł domownicy mogli liczyć na drobny upominek. W przeciwnym razie zostawiał tylko zgniłego ziemniaka.

 Mikołajki, czyli imieniny św. Mikołaja, obchodzimy co roku 6 grudnia. Nazwa tej zimowej uroczystości pochodzi właśnie od świętego biskupa Mikołaja z Miry, który zmarł 6 grudnia na terenach dzisiejszej Turcji. Za życia św. Mikołaj dzielił się swoim majątkiem z biednymi, nie ujawniając swojej tożsamości. Biednym pannom ofiarowywał posag, żebrakom jedzenie. Zawsze pomagał w nocy, aby go nie rozpoznano.

wtorek, 9 września 2014

List nastolatki do dorosłych

  Szanowni dorośli!
     Piszę ten list, aby pomóc zrozumieć Wam świat młodego człowieka. Nie jest to proste zadanie (tym bardziej dla dorosłych), ale możliwe do wykonania.

     My, nastolatki, dopiero co uczymy się wielu rzeczy, a przede wszystkim samodzielnego życia. Kształtujemy swój własny światopogląd, który nie zawsze spełnia Wasze oczekiwania i z którym nie zawsze się zgadzacie. Nie zapominajcie jednak, że mamy prawo do własnego zdania oraz do wyrażania go.
     Myślę, że przynajmniej połowa z Was dokładnie pamięta, kiedy przychodziła przez ten trudny okres, jakim jest dojrzewanie. Pewnie jego nieodzowną częścią był tak zwany „bunt”. Uważaliście się za w pełni dorosłe osoby, kiedy tak naprawdę Wasza wiedza o życiu i świecie nie była zbyt wielka. Dopiero teraz potraficie się do tego przyznać i zdajecie sobie z tego sprawę. Owy „bunt” jest czymś normalnym, naturalnym i każdy musi przez niego przejść. Pamiętajcie tylko o pewnej istotnej rzeczy. Nie należy wrzucać wszystkich do jednego worka. Nie każde dziecko wchodzące w etap stawania się nastolatkiem przestaje okazywać szacunek dorosłym np. z powodu braku zrozumienia przez nich. Nie każdy z nas staje się wandalem czy też wymyśla sobie sztuczne problemy.
     Pamiętajmy o tym, żeby nie traktować młodzieńców z pogardą z powodu ich wieku. Wszyscy ludzie powinni się szanować oraz starać zrozumieć.


                                                                                                Z poważaniem 
                                                                                               Wiktoria Polak, kl.6a

środa, 3 września 2014

Kółko medialne 2014/15

Moi drodzy uczniowie,

w najbliższy piątek: 5 września na lekcji 8 w sali komputerowej (11 na I piętrze) odbędzie się spotkanie dla osób zainteresowanych udziałem w kółku medialnym. 

Spotkanie będzie miało charakter organizacyjny i potrwa ok. 15 minut: stworzymy listę uczniów biorących udział w kółku.

Do zobaczenia!
Pani Kasia


piątek, 13 czerwca 2014

Mundial w Brazyli

Wczoraj 12 czerwca 2014 roku zaczęły się dwudzieste Mistrzostwa Świata w piłce nożnej organizowane przez FIFA. Mundial odbywa się w Brazylii. Głównymi faworytami są obrońcy trofeum Hiszpanie, Niemcy i gospodarze-Brazylijczycy. Wczoraj odbył się pierwszy mecz między Brazylią a Chorwacją, zakończony wynikiem 3:1 dla gospodarzy. Czekamy na dalsze emocje! :D

czwartek, 29 maja 2014

Malowidło naskalne - puzzle



Wycieczka po jaskini Lascaux - on-line

sobota, 24 maja 2014

Słuchowisko: Proces przeciwko pociotkowi


Słuchowsko nagrały uczennice z kl.5a: Agnieszka, Kamila i Karolina :)


Słuchowisko nagrali uczniowie z kl.5a: Mateusz, Agnieszka, Jakub, Mateusz i Maciek :) 

***

 Słuchowiska 2016: 5B Adrian, Staś, Szymon, Krystian

czwartek, 8 maja 2014

Karolinka Sabuda z 6b odmienia losy Chłopców z Placu Broni...

Walka od dłuższego czasu była zażarta. Siły po stronie obozu, którym dowodził Boka, a obozem Feri Acza były wyrównane. Na polu bitwy brakowało tylko Nemeczka. Leżał w domu bardzo chory, majacząc w gorączce. Bitwę od dłuższego czasu obserwował dozorca. Podszedł do chłopców z zapytaniem: - O co ta walka? Feri odpowiedział, że o władzę nad placem. Dozorca uświadomił im, że jest to bezsensowna walka, ponieważ za parę dni będzie tu plac budowy. Lepiej żeby poszli odwiedzić chorego kolegę, niż się bili… Wszyscy pobiegli do domu Nemeczka, któremu lekarz dawał dwa dni życia, jeżeli nie zażyje lekarstwa, które jest bardzo drogie. Chłopcy wiedzieli, że mamę Nemeczka na wykup tego lekarstwa nie stać. Boka wpadł na pomysł, aby wykorzystać plac, o który tak walczyli i stworzyć tam koncert charytatywny dla Nemeczka. I tak też zrobili. Oprócz śpiewu były przez chłopców demonstrowane sztuki walki. Uzbierano pieniądze na lekarstwo, dzięki któremu Nemeczek wrócił do zdrowia. Plac bitwy przez jeden dzień stał się placem dobroczynności.

niedziela, 13 kwietnia 2014

Rozprawka na temat "Czy warto czytać książki?"

           Książki warto czytać.
           Jestem stałym czytelnikiem w bibliotece. Spędzam tam dużo czasu na szukaniu ciekawych lektur. Uwielbiam książki, w których jest niespodziewana i zaskakująca akcja. Przykładem jest seria "Harry Potter". Powieści wzbudzają w nas uczucia, ponieważ bardzo wiele z nich jest wzruszających. Przy czytaniu trzeba się mocno skupić, bo czasami nie wie się, co się przeczytało. Poznając książki, zdobywa się wiedzę o świecie.
            Myślę, że opłaca się czytać książki, bo można się z nich dużo nauczyć. Pamiętajmy jednak, że książek nie wolno niszczyć!

niedziela, 16 marca 2014

Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.


              

sobota, 15 marca 2014

Konie

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku o jeździe konnej!

Na koniach jeżdżą Agnieszka Borodziuk i Wiktoria Pasierbek – konie to Brawura i Olala.

Jazda konna to nasze hobby. Bardzo kochamy konie – to nasze ulubione zwierzęta.

Filmik przedstawia czyszczenie i oporządzanie koni oraz podstawowe chody : stęp, kłus, galop i niskie 

 przeszkody  . Myślimy, że Wam się spodoba i więcej osób będzie chciało poznać te PIĘKNE zwierzęta !
♥♥♥







piątek, 14 marca 2014

Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to akcja prowadzona corocznie (wiosną), która polega na sprzątaniu swojej wsi lub miasta. U nas w szkole wszyscy sprzątamy na jednej lekcji okolice szkoły i las. Akcja dąży do oczyszczenia Ziemi.
Bądźmy eko!

wtorek, 25 lutego 2014

Uwaga! Konkurs plastyczny!




Ogłaszamy fantastyczny szkolny konkurs plastyczny dla uczniów ZSP w Bestwinie (podstawówki i gimnazjum) na rysunek-graffiti dotyczący szkoły, nauki, uczniów…! ^^


Stwórz na kartce z bloku A4 interesującą wizję graffiti: 

słowo związane ze szkołą + grafika 

i oddaj wychowawcy do 8 marca 2014! 

UWAGA! Autorzy najciekawszych pomysłów dostaną ...spray i będą mogli przenieść je na specjalne miejsce w obrębie szkolnego ogródka!


Niech nasza szkoła nabierze barw! :)

niedziela, 9 lutego 2014

Walentynki

<3

Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od Św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Walentynki w Polsce:Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury      francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.

Walentynkowe Wierszyki:
  • Miłość to wielkie słowo,                                        
    I ten je tylko rozumie,
    Kto raz kochał I więcej kochać nie umie.                                                                                            
  •  Trudno jest żyć w nieszczęściu
    Kiedy płacze się i szlocha,
    Lecz jeszcze trudniej,
    Jest żyć bez kogoś, Kogo się kocha.                                                                                     
                             
  • Miłość to morza głębina,                                
    Miłość to burza i deszcz,
    Miłość to chłopak i dziewczyna
    Więc ... kochaj jeśli chcesz !
                                                                                                                      
  • Jeśli lecieć to do słońca
    Jeśli marzyć to bez końca                              

    Gdy całować to serdecznie

    A gdy kochać to już wiecznie. 
                              


                                            

czwartek, 23 stycznia 2014

Biegi narciarskie

BIEGI NARCIARSKIE


Biegi narciarskie to jedna z dyscyplin sportowych - zimowych.
Stosowane są dwie techniki biegu: klasyczna i krok łyżwowy. 
Technika klasyczna polega na tym, że narciarz 
prowadzi narty
równolegle do siebie po specjalnie przygotowanych torach i 
jednocześnie odbija się kijkami, natomiast w Technice 
łyżwowej narty układa w tzw. jodełkę. 
W Pucharze Świata rozgrywane są biegi na różnych dystansach. 
Punkty PŚ otrzymuje pierwszych 30 zawodników. 
Od paru sezonów rozgrywane są cykle na które składa się 
kilka biegów.
Każdy tworzy osobną klasyfikację. Na koniec punkty zdobyte 
przez zawodników są liczone i dodawane do klasyfikacji. 
Ponadto za każde zwycięstwo w pojedynczym
biegu również przewidziane są punkty.